Najlepsze przepisy kuchni staropolskiej

dania z PolskiKuchnia staropolska należy do bardzo różnorodnych i z pewnością pysznych narodowych odmian kuchni. Współcześnie wiele dawnych potraw staropolskich zostało zapomnianych albo znacznie zmodyfikowanych. Zdaje się, iż współczesna kuchnia polska jest o wiele uboższa i mniej zróżnicowana niż dawna kuchnia staropolska.

Podstawą dawnej kuchni polskiej były najróżniejsze mięsiwa, wędliny, przyrządzane wedle starych, tradycyjnych receptur i metod. Polska słynęła i chyba do dziś słynie w świecie kulinarnym z pysznych i różnorodnych kiełbas, przyrządzanych wciąż tradycyjnymi metodami. Dzięki temu dwie spośród polskich kiełbas – kiełbasa myśliwska i kiełbasa jałowiecka – zostały zarejestrowane na unijnej liście produktów wysokiej jakości jako „gwarantowane tradycyjne specjalności”, czyli przysmaki przyrządzane wedle tradycyjnych receptur.

W staropolskiej kuchni jedzono mnóstwo mięsa – dziczyzny, wieprzowiny oraz drobiu. Na ucztach staropolskich nie mogło zabraknąć pieczonej w całości świni, sarniny, gęsi, kiełbas oraz smacznych pasztetów z różnego rodzaju mięsa, także z dziczyzny. Również w zależności od regionu Polski jedzono nieco inne mięso. Na Śląsku dominowały dawniej potrawy z wołowiny, ale dziś powszechnie jada się tam mięso wieprzowe i drobiowe. Do słynnych rolad śląskich używano mięsa tradycyjnie mięsa wołowego, a nawet farsz w tych roladach był mięsny – najczęściej robiono go z boczku, kiełbasy oraz ogórka i czerstwej skórki chleba.

Kuchnia śląska jest przede wszystkim mięsna, tłusta i sycąca. Stąd pochodzi słynny krupniok, czyli kaszanka, którą przyrządza się z podrobów wieprzowych oraz z kaszy, krwi i przypraw. W innej kuchni regionalnej – kuchni kaszubskiej jadało się zawsze o wiele mniej mięsa (najczęściej było to mięso z gęsi), a dominowały tu zawsze ryby z racji geograficznego usytuowania Kaszub.

Kuchnia staropolska to także liczne dania z ziemniaka. Jeden z regionów Polski – Wielkopolska nazywana nawet była Pyrlandią od regionalnego określenia ziemniaka, czyli pyry. W wielkopolskiej kuchni występuje dużo rodzajów klusek ziemniaczanych – kluski szare, pyzy poznańskie, czyli tzw. kluchy na łachu, pyry z gzikiem, czyli ziemniaki z twarogiem, kluski na parze i inne. Słynne w całej Polsce są oczywiście kluski śląskie. Także w kuchni podhalańskiej powszechnie są ziemniaki, zwane tu grulami lub rzepą. Góralskie moskole to placki ziemniaczane pieczone tradycyjnie na blasze.

Nie zapominajmy także o zupach staropolskich – bigos, kapuśniak, żur i barszcz biały, wigilijny barszcz czerwony, góralska kwaśnica, śląska wodzionka, kaszubska zupa z brukwi lub zupa z maślanki. Mówiąc ogólnie kuchnia staropolska była bardzo pożywna, bardzo sycąca i dziś powiedzielibyśmy, że bywała nieraz bardzo niezdrowa.

(Visited 113 times, 1 visits today)