Oczyszczanie skóry jest ważnym zabiegiem w każdym wieku. Niezależnie od tego czy ma się cerę tłustą, mieszaną czy też suchą, trzeba dbać o jej codzienną kondycję poprzez właściwe zmywanie makijażu, usuwanie zanieczyszczeń oraz sebum i odpowiednie nawilżanie. Każda cera tego potrzebuje, a w jaki sposób tego dokonamy, zależne jest od jej typu. Chociaż niedoskonałości w postaci wyprysków, krostek i wągrów mogą dotyczyć każdego rodzaju skóry to jednak największe problemy z zaskórnikami na czole i brodzie jak też na nosie mają osoby z cerą tłustą i skłonną do przetłuszczania. Nadmiar wytwarzanego sebum blokuje pory, prowadząc do ich rozszerzania się. Rezultatem tego są wągry na nosie, bardzo szpecące wygląd oraz prowadzące do powstawania wykwitów ropnych, czyli trądziku. Zablokowane pory należy oczyszczać, a zanim trafimy z problemem do kosmetyczki zastanówmy się czy nasze codzienne, domowe zabiegi oczyszczania skóry są przeprowadzane należycie.
Kosmetyka twarzy to masa zabiegów jakie można wykonać samemu w domu. Właściwie dobrane preparaty, specyfiki domowej roboty oraz sposób ich użycia to wszystko tworzy codzienny rytuał. Powinien być on dobrym nawykiem a szczególnie osoby narażone na nadmierne wydzielanie sebum muszą przyłożyć się także do oczyszczania porów na plecach, dekolcie, bo te miejsca także są narażone na występowanie licznych niedoskonałości.
Codzienne oczyszczanie cery krok po kroku:
Na początek po całym dniu należy zmyć makijaż i z twarzy, i oczu. Usunięcie wszelkich zanieczyszczeń pozwoli na lepsze wykonanie kolejnych zabiegów. Można to zrobić używając mleczka do twarzy a następnie umyć cerę płynem lub żelem do wybranego rodzaju skóry. Powinien być delikatny by nie podrażniać skóry przed dalszymi zabiegami. Kolejny krok to wykonanie peelingu. Osoby o cerze tłustej powinny użyć peelingu gruboziarnistego a cera mieszana wymaga jego użycia tylko w miejscach narażonych na występowanie zaskórników. Wrażliwe partie skórne na policzkach omijamy.
Po peelingu czas na maseczkę, najlepiej taką regulującą pracę gruczołów łojowych. Można kupić gotowy produkt, lub pokusić się o wykonanie maseczki domowej z drożdży, łatwej i skutecznej. Jednak trzeba uważać by nie przesuszyć skóry. W takim wypadku będzie ona napięta a zaskórniki nadal będą szpecić jej wygląd. W takim układzie zamiast maseczki lepiej wykonać parówkę ziołową na twarz, która ją oczyści i nawilży przy okazji. Na koniec zabiegów wklepujemy w skórę krem odpowiedni do rodzaju cery. Na zaskórniki i pryszcze polecane głównie kremy z kwasem glikolowym.