Święta Wielkanocne uznawane są w tradycji chrześcijańskiej jako najstarsze i najważniejsze święto. W tym dniu, obchodzimy uroczyście zmartwychwstanie Chrystusa. Jest to także okres, który zmusza nas do pewnych przemyśleń i „rewolucji” życiowych. Data Wielkanocy zmienia się z roku na rok. Oznacza to, że jest ona świętem ruchomym. Punktem ustalania tego, kiedy wypadnie Wielkanoc w danym roku, jest określenie pierwszej niedzieli po pierwszej wiosennej pełni. Najczęściej jest to okres po 20-tym marca.
Wielkanoc i jej obchody w Polsce związane są z licznymi przygotowaniami, które wchodzą w skład tradycji i obrzędów wielkanocnych. Na plan pierwszy wysuwają się oczywiście porządki i zakupy świąteczne. Te pierwsze mają swój symboliczny wymiar: wraz z porządkowaniem mieszkania, pozbywamy się złych mocy i energii, które się w nim zgromadziły przez okres zimowy. Jednakże Wielkanoc to nie tylko porządki, przygotowania czy zakupy. Wielkanoc w Polsce to także synonim radości, wyrażanej na wiele sposobów. Jednym z nich są barwne i pomysłowo wykonywane dekoracje i kartki wielkanocne. Do swojej dyspozycji mamy całą gamę, niezliczonych pomysłów oraz projektów świątecznych.
Na różnego rodzaju dekoracje wielkanocne składają się przede wszystkim symbole tychże Świąt. Mowa tu o pisankach, barankach oraz kurczaczkach wielkanocnych. To co uderza w tego typu ozdobach, to przede wszystkim ich żywa i zróżnicowana kolorystyka. Innym ważnym elementem, jest tu także materiał z jakiego mogą one zostać wykonane.
Sporą popularnością wśród ozdób wielkanocnych cieszą się przede wszystkim gotowe już dekoracje wielkanocne, przygotowane przez plastyków, florystów czy osoby trudniące się rękodzielnictwem. Jeśli jednak chcemy zdać się na własną pomysłowość, do naszej dyspozycji pozostają liczne elementy ozdobne, z których sami możemy stworzyć coś niepowtarzalnego. Do wykonania dekoracji własnego pomysłu mogą nam posłużyć przede wszystkim samodzielnie skiełkowane rośliny takie jak rzeżucha, owies czy jęczmień. Wystarczy je odpowiednio wcześnie, umieścić na półmisku z watą i wodą oraz zaczekać, aż się zazielenią. Następnie można do nich dodać symboliczne kurczaczki czy zajączki wielkanocne lub ustawić baranka wielkanocnego. Dodatkiem mogą być też bazie lub borówka. Są to również rośliny kojarzone z Wielkanocą. Bardziej pomysłowe osoby, mogą wykonać prace z masy solnej. Ciekawym pomysłem mogą być też mozaiki lub rysunki na szkle.