Kiedy lekarz na podstawie badań (testy, wywiady, obserwacje) stwierdzi, że naszym problemem zdrowotnym jest alergia pokarmowa, musimy wówczas uzyskać od niego jak najbardziej pełną informację na temat tego, w jaki sposób powinno zmienić się teraz nasze życie. Lekarz z pewnością poinstruuje nas w jaki sposób układać jadłospis dla alergika, czego się wystrzegać oraz jakie suplementy diety powinniśmy stosować.
Podstawowym elementem leczenia każdej alergii pokarmowej w tym alergii dziecięcej na pokarmy jest dieta eliminacyjna. Ma ona na celu czasowe wyeliminowanie z naszej diety szkodliwego pokarmu, co z kolei powiązane jest z wyciszeniem reakcji uczuleniowej i zmian jakie nastąpiły w ustroju pod wpływem działania szkodliwego składnika czyli alergenu. Tego typu dieta ustalana jest dla każdego pacjenta indywidualnie i pod kątem artykułów, na które nie występuje u danej osoby reakcja uczuleniowa. Jadłospis ten obejmuje albo jedną grupę produktów albo kilka. W czasie stosowania tego typu diety, bardzo ważnym jest też stosowanie odpowiednich składników uzupełniających. Są to tak zwane suplementy diety alergika. Należą do nich następujące składniki: produkty pszczele, olejowe, drożdżowe, preparaty enzymatyczne oraz preparaty odżywcze takie jak: błonnik, aminokwasy, lecytyna, bioflawonoidy. Przyjmuje się je w postaci drażetek, tabletek lub jako krople dodawane do jedzenia lub zażywane przed posiłkiem.
Niekiedy stosowanie diety alergika oraz jej rygorystyczne przestrzeganie przez chorego, nie przynosi oczekiwanych efektów. Wówczas lekarz najczęściej podejmuje decyzję o wprowadzeniu leczenia farmakologicznego. Najczęściej stosowane leki to tak zwane leki antyhistaminowe pierwszej i drugiej generacji. Leki antyhistaminowe pierwszej generacji to te, które wpływają na ośrodkowy układ nerwowy. Tym samym u przyjmującego je, mogą pojawić się takie objawy jak: otępienie, senność, zaburzenia koordynacji ruchowej. Leki drugiej generacji nie powodują takich ubocznych objawów. W przypadku bardzo zaawansowanej alergii pokarmowej stosuje się leki określane jako kortykosterydy. Są to leki o wyjątkowo silnym działaniu. Pomagają zwalczać takie objawy jak astma czy alergiczne zapalenie skóry. Mogą one przyjmować postać kremów, maści, inhalacji lub tabletek.