Spodnie to jeden z najczęściej i najchętniej kupowanych elementów garderoby. Nie ma chyba osoby, mężczyzny, ale także kobiety, która by w swojej szafie nie posiadała chociaż jednej pary spodni. Ich ogromna popularność sprawia, że nie wyobrażamy sobie, iż kiedykolwiek ludzie mogli żyć bez spodni. Jednak fakty mówią coś innego.
Historia spodni nie jest wcale taka długa, na jaką wygląda. Europejczycy, aż do XIV wieku nie używali ich praktycznie w ogóle. Zarówno kobiety jak i mężczyźni nosili suknie.
Jako pierwsi po spodnie sięgnęli rycerze, którym suknia utrudniała jazdę na koniu. Fason tej części garderoby europejscy wojowie podpatrzyli od barbarzyńskich jeźdźców zamieszkujących stepy. Wtedy też tradycyjne spodnie stały się wyznacznikiem płci.
Męskie spodnie początkowo składały się z dwóch pończoch, które w XIV wieku połączono w rajtuzy. Dla ułatwienia życia, po pewnym czasie zaopatrzono je w rozporek. Renesans przyniósł podział spodni na część górną, którą stanowiły bufiaste spodenki, oraz dolną, czyli pończochy. Fasony spodni długich weszły dopiero na początku XIX wieku.
Do końca tegoż wieku, uważano spodnie za wyznacznik płci męskiej. Dopiero za sprawą amerykańskiej emancypantki Amelii Bloomer, kobiety doczekały się wyzwolenia z sukien i pojawiły się pierwsze fasony damskich spodni.
Pierwszą projektantką spodni dla kobiet była Elizabeth Smith Miller, która opracowała specjalny fason oparty na tureckich pantalonach oraz spódnice do kolan.
Bufiaste pantalony znane z początków „kariery” damskich spodni, w naszych czasach znów, w nieco zmienionej formie, stały się jednym z popularnych fasonów spodni. Bardzo często służą jako spodnie sportowe, idealne do tańca. Wróćmy jednak do czasów nieco bardziej odległych. Kobiety, a także społeczeństwo, powoli przekonywali się do damskich spodni i do widoku kobiet w spodniach. Jednak ostatecznie damskie spodnie weszły do codziennego użytku dopiero po I wojnie światowej.
Prawdziwą rewolucję przyniosło, wynalezienie w latach sześćdziesiątych XX wieku klasycznych jeansów. Początkowo był to wyłącznie rodzaj spodni młodzieżowych, w kolorze brązowym. Obecnie nam znane niebieskie jeansy powstały dopiero w 1856 roku. Z biegiem czasu zaczęto dodawać do nich nity na kieszeniach, które miały je wzmocnić. W 1922 roku dodano do nich szlufki, w 1955 roku guziki w rozporku zastąpiono zamkiem. Damskie jeansy pojawiły się natomiast dopiero w 1935 roku. Moda na jeansy nie osłabła i chyba nigdy nie osłabnie. Spodnie te dostępne są w różnych fasonach, zarówno jako długie, jak i jako krótkie spodenki.
A dla kobiet pojawiły się także spodnie wyszczuplające. Równie dużą popularnością co jeansy cieszą się także bojówki, oraz spodnie materiałowe.