Jak farbować włosy henną?

ekologiczne farowanie włosówFarbowanie włosów w dzisiejszych czasach jest ogromnie popularne. Farby są łatwo dostępne, niedrogie i proste w zastosowania, ponadto gama kolorystyczna jest tak szeroka, że każdy może uzyskać taki kolor włosów, jaki tylko sobie wymarzy.

Niestety chemiczne farby do włosów, używane regularnie przez większość kobiet, nie sprzyjają kondycji włosów, a przy regularnym stosowaniu, np. co kilka tygodni, sprawiają że włosy staja się suche, przesuszone i matowe, łatwo się łamią i wypadają. Ponadto mogą być toksyczne i przez to niebezpieczne dla kobiet w ciąży, większość z nich zawiera bowiem szkodliwy amoniak.

Chemicznych farby do włosów można jednak z powodzeniem zastąpić naturalnymi, roślinnymi farbami do włosów.

Odkąd wokół zapanowała moda na ekologię, na rynku pojawiło się ich mnóstwo, zarówno w postaci różnych kremów, jak i past czy też płukanek. W takich preparatach znajdują się naturalne substancje pochodzenia roślinnego, które koloryzują i odżywiają włosy, a wśród nich do najpopularniejszych należy henna.

Henna to barwnik roślinny produkowany z liści i pędów rośliny zwanej lawsonią bezbronną. Tą też nazwa bardzo często są określane naturalne farby koloryzujące zawierające właśnie ten barwnik. Pozwala on uzyskać odcienie w odcieniach czerwieni, brązów i czerni, pielęgnując włosy, dzięki czemu wyglądają zdrowo i są niesamowicie lśniące.

Jak zatem farbować włosy henną? Dostępne w drogeriach preparaty różnią się pomiędzy sobą sposobem stosowania, w zależności od konsystencji, jak i producenta, instrukcja na ogół znajduje się na opakowaniu. Farby z henną w formie kremowej konsystencji nie wymagają w zasadzie żadnych specjalnych przygotowań, po prostu nakłada się je na włosy i czeka kilkadziesiąt minut, a następnie spłukuje. Niektóre preparaty wymagają jednak rozpuszczenia w gorącej wodzie, roztarcia ze sproszkowanym utleniaczem lub innych procedur. Są to jednak kosmetyczne farby z dodatkiem henny.

Czystą hennę, a wiec naturalną sproszkowaną lawsonię przygotowuje się zupełnie inaczej. Proszek należy umieścić w szklanej miseczce, zalać ciepłą wodą a dodatkiem sokiem z cytryny, czasem z dodatkiem zmielonej kawy, a następnie dokładnie wymieszać do konsystencji błotnistej papki. Kiedy mieszanka przestygnie można ją nałożyć na włosy – najlepiej zrobić to przy pomocy pędzelka, który znacznie ułatwi całą aplikację. Mieszaninę pozostawia się na włosach na kilkadziesiąt minut lub nawet kilka godzin, bez dostępu powietrza, dlatego na włosy trzeba nałożyć foliowy czepek. Po tym czasie maskę zmywamy. Po takim farbowaniu włosy odznaczają się pięknym kolorem, blaskiem i miękkością włosów.

(Visited 67 times, 1 visits today)