Obecnie połowę kierowców na naszych drogach stanowią kobiety. Samochody należące do pań często są drugim pojazdem w rodzinie, w związku z czym stawia się im inne wymagania niż typowym samochodom rodzinnym.
Kobiety preferują zazwyczaj auta niewielkie, raczej przeznaczone do jazdy po mieście niż do pokonywania dalekich tras. Samochód taki ma przede wszystkim być praktyczny. Kobiety swoimi pojazdami najczęściej dojeżdżają do pracy i na zakupy oraz odwożą dzieci do i ze szkoły.
Dla większości kobiet ważne są także kwestie estetyczne. Panie wybierają auta o ładnej linii nadwozia i przyjemnym dla oka wnętrzu. Jeśli chodzi o wyposażenie, kobiety preferują samochody posiadające wspomaganie kierownicy . Pożądany jest także układ ABS, centralny zamek i elektryczne szyby.
Od kobiecego samochodu wymaga się zatem, aby był niewielki, łatwy w prowadzeniu i parkowaniu. Jest to szczególnie ważne dla tych kierowców, którzy nie mają dużej wprawy w poruszaniu się po drogach. Wiele kobiet twierdzi, że w małym samochodzie czuje się pewniej i bezpieczniej.
Na polskim rynku motoryzacyjnym jest sporo samochodów, które idealnie odpowiadają potrzebom kobiet. Panie najczęściej wybierają Renault Clio, Peugeota 206 i Fiata Pandę. Dużą popularnością cieszy się także Toyota Yaris i Opel Corsa. Kobiety częściej wybierają auta używane niż nowe.
Od kilku lat każdego roku sporządza się rankingi i konkursy na najlepszy kobiecy samochód roku. Wygrywają je zazwyczaj niewielkie, praktyczne auta będące nowością na rynku samochodowym.
Jednak nie wszystkie kobiety preferują małe autka. Wiele pań korzysta z samochodów terenowych, które zdecydowanie do małych nie należą. Sporo wybiera także prestiżowe limuzyny.
Przestał już obowiązywać powszechny dawniej stereotyp, zgodnie z którym kobieta za kierownicą stanowi zagrożenie na drodze. Koncerny motoryzacyjne dostrzegają w kobietach grupę nabywców o odrębnych upodobaniach niż mężczyźni i częściej konstruują nowe pojazdy tak, aby odpowiadały one również gustom kobiet.