Nie ma chyba święta bardziej nasyconego symboliką niż Boże Narodzenie. Wigilia, jak i kolejne świąteczne grudniowe dni przepełnione są różnego rodzaju zwyczajami, przesądami, tradycjami. Nie sposób opisać ich wszystkich w jednym krótkim artykule.
Boże Narodzenie to przecież i biały opłatek, choinka z prezentami, ale i jemioła, szopka, to pierwsza gwiazda, dodatkowe nakrycie na stole, to kolęda i kolędnicy.Nie ma świąt bez pięknie ubranej choinki
Co symbolizuje choinka bez której większość z nas nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia? Choinka to oznaka słynnego drzewa z raju, z którego pierwsza kobieta – Ewa skosztowała jabłka i tym samym popełniła grzech nieposłuszeństwa wobec Boga. Zielone gałązki świątecznego drzewa symbolizują życie, wzrastanie, płodność. Tradycja zdobienia choinek wywodzi się z Niemiec. W Polsce pierwotnie ubierano wieńce, które dekorowały sufit, nazywano je podłaźniczkami.
Podziel się opłatkiem
To od niego zaczynają się święta. Opłatek to pokój, pojednanie, jedność. Przed podaniem kolacji wigilijnej cała rodzina łamie się symbolicznym kawałkiem chleba składając sobie życzenia; zdrowia, szczęścia, miłości, wiary. symboliczny opłatek dołącza się także do bożonarodzeniowych kartek wysyłanych bliskim, znajomym, przyjaciołom.
Pocałunek pod jemiołą
To zwyczaj wywodzący się z Wielkiej Brytanii. Całus pod pachnącą jemiołą wróży szczęście w miłości. Pierwotnie gałązka jemioły oznacza płodność, życie, dwie najważniejsze gwiazdy – słońce oraz księżyc.
Szopka jak Betlejem
Udekorowana makieta przedstawiająca wnętrze szopki betlejemskiej, miejsca gdzie narodził się Jezus Chrystus – przyszły Zbawiciel świata i ludzkości. W Polsce najbardziej znane są słynne szopki krakowskie uchodzące za prawdziwe dzieła sztuki.
Dodatkowe nakrycie
Przed wieczerzą wigilijną na stole oprócz nakryć dla wszystkich zaproszonych gości pozostawia się jeden, dodatkowy talerz dla zbłąkanego wędrowca. Puste nakrycie symbolizuje naszą pamięć o bliskich, którzy odeszli. Pamiętajmy o tym, że jeśli ktoś zapuka do naszego domu, warto go zaprosić – podzielenie się naszym czasem, kolacją, opłatkiem według staropolskiej tradycji ma przynieść domownikom powodzenie w przyszłym roku.