Chociaż coraz więcej osób w Polsce docenia walory smakowe i zdrowotne herbaty, daleko nam do parzenia jej z takim pietyzmem jak to się robi w Chinach, czy z taką energią jak w Turcji. Niemniej jednak potrafimy tworzyć własne rytuały. Polegają one po pierwsze na wybraniu jakiejś wyjątkowej, na przykład białej albo aromatyzowanej herbaty. Następnie trzeba znaleźć kilka wolnych chwil, żeby wyjąć z szafy swoją ulubiona filiżankę i zaparzyć herbatę dokładnie z instrukcją. Potem można już usiąść wygodnie w fotelu i cieszyć się jej smakiem, aromatem i pozytywnym wpływem na cały organizm.
Rzeczywiście czasami udaje się wypić herbatę w taki sposób. Zwykle jednak kupujemy herbatę do której przyzwyczajona jest cała rodzina – ekspresową, niezbyt drogą i na pewno niewyszukaną. Wrzucamy jedna torebkę do kubka i trzymamy przez kilka sekund, żeby tylko woda nabrała ciemniejszego koloru. Torebkę zresztą zostawia się czasem na potem. Kilka łyków herbaty podczas ubierania, pakowania drugiego śniadania, karmienia dzieci i kota. Cóż może to też rodzaj obrządku… chyba jednak raczej nie.
A co z podwierczokami dla gości? Często zapraszamy znajomych czy rodzinę na ciastko i kawę lub herbatę. Czy jest to rodzaj przyzwyczajenia czy rytuału? Na pewno cała sytuacja nie jest aż tak poświęcona samemu piciu herbaty jak chociażby słynne angielskie five o’clock. Poza tym nie zawsze goście w ogóle chcą właśnie herbatę. Mogą wybrać kawę, ewentualnie drinka czy sok. Natomiast jeżeli piją już herbatę często pada pytanie na jaką mają ochotę – czarną, zieloną, czerwoną, a może aromatyzowaną albo owocową? Podawana jest w ładnych filiżankach, a osobno dodatki do niej.
Jeśli chodzi o herbatę z dodatkami jest ona w Polsce w ogóle dość popularna. Przede wszystkim stosuje się często herbatę z cytryną i miodem albo sokiem malinowym. Pomaga ona uporać się z przeziębieniem. Dodaje też odporności zanim jeszcze choroba zdąży się rozwinąć. Bardzo dobrze znana jest również tak zwana herbata po góralsku. Do kubka herbaty dolewa się mocnego alkoholu. Taki napój mocno rozgrzewa i zdecydowanie poprawia nastrój, zwłaszcza kiedy pada i jest zimno. Najbardziej powszechnym dodatkiem do herbaty jest oczywiście cukier. Jednak o ile kiedyś słodzenie herbaty było standardem, dzisiaj coraz mniej osób używa do niej cukru. Jest on szczególnie nie wskazany do różnych gatunków chińskiej herbaty, ponieważ może wręcz neutralizować jej dobroczynne właściwości. Natomiast jeżeli ktoś koniecznie musi posłodzić swój napój lepiej użyć miodu, soku, czasem stosuje się też konfitury.