Pomysł na piękną palmę wielkanocną

kolorowa-palma-na-wielkanocGdy w Palmową Niedzielę słońce świeci, będą pełne stodoły, beczki i sieci.”

O zbliżających się świętach wielkanocnych przypomina nam ostatnia niedziela Wielkiego Postu zwana w Kościele katolickim niedzielą palmową lub kwietną. Tego dnia przynosimy do kościołów tradycyjne palmy. Symbolizują one wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Tak jak pisanki, dekoracje świąteczne, stroiki, tak i palmy możemy kupić gotowe w sklepie lub na targu. Jednak prawdziwą radość i ogromną satysfakcję daje palma zrobiona własnoręcznie, w którą owszem wkłada się sporo trudu, ale przede wszystkim dużo serca.

Zrobienie palmy dla kogoś, kto nigdy wcześniej nie podjął się tego zadania to jednak nie małe wyzwanie. Jak więc wykonać piękną wielkanocną palmę?

Do zrobienia palmy przydadzą się wszelkiego rodzaju polne kwiaty i zioła. Najlepiej jeśli zasuszymy je jeszcze latem. Jeśli nie możemy posłużyć się pierwszymi pojawiającymi się na łąkach kwiatkami. Obowiązkowym elementem palmy są gałązki wierzby, bardzo często do jej wykonania używa się również bazi, które przypominają nam o zbliżającej się wielkimi krokami Wielkiej Nocy. Mieszkańcy miast nie muszą udawać się na poszukiwania kwiatów na wieś. Zarówno polne kwiaty, jak i zasuszone zioła można kupić na targu czy też w kwiaciarni. Potrzebne będą również liście palmowe, kokardki, bibuła. Słowem wszystko to czym tylko da się przystroić nasze dzieło.

Musimy pamiętać o tym by za przygotowanie palmy rozpocząć wcześniej. Nie liczmy na to, że wysoką i bogato przystrojoną palemkę wykonamy w jeden wieczór. Nasi dziadkowie wykonanie palmy wielkanocnej rozpoczynali już na początku postu czyli w środę popielcową. Dzisiaj kiedy mamy o wiele mniej czasu możemy rozpocząć nasze działania dwa, trzy dni przed niedzielą palmową. Natomiast do wykonania małej, symbolicznej palemki potrzeba nam zaledwie kilka chwil.

Kiedy mamy już wszystkie ozdoby potrzebne do zrobienia palmy rozpoczynamy etap twórczy. Wszystkie dekoracje układamy w podłużne palemki. Liście palmowe wiążemy kolorową taśmą lub zdobionym sznurkiem. Dołączamy kwiaty i zioła. Ważne jest by łodygi obwiązywać solidnie, tak by konstrukcja naszej plamy była jak najbardziej stabilna. Na koniec palmę dekorujemy jeszcze bibułą i kolorowymi wstążkami.

Przedstawiony wyżej ”świąteczny przepis” na palmę wielkanocną to oczywiście tylko jeden z wielu sposobów zrobienia palmy. Istnieje kilka szkół wykonania kwietnych palemek; inaczej robią je Górale (słynne monumentalne palmy z Lipnicy Murowanej), inna jest palma kurpiowska (zrobiona na bazie pnia wcześniej ściętego drzewa), a jeszcze inna palma wileńska (mała, bogato zdobiona palma). Palma może posłużyć nam jako piękna wielkanocna ozdoba.

Z palmami wiąże się mnóstwo ludowych przesądów. Chłopskie przysłowie mówi, że poświęcona palma wielkanocna chroni ludzi, zwierzęta i domy przed każdym złem. Podczas burzy czy ulewy święcone palmy stawia się w oknie, wierząc, że ochronią one domostwo przed uderzeniem pioruna.

(Visited 460 times, 1 visits today)