Jak rozpoznać anemię u dziecka?

niedokrwistosc-u-dzieciNiedokrwistość u najmłodszych zwykle rozpoznawana jest podczas bilansów, czyli okresowych badań dzieci. Trzeba jedna zaznaczyć to, że u maluchów występują inne normy stężenia hemoglobiny i ilości erytrocytów niż u dorosłych, dlatego wyniki badań należy interpretować zgodnie z przedziałem wiekowym.

Należy wspomnieć o tym, że u noworodków poziom hemoglobiny jest dosyć wysoki i wynosi 19 g/dl, dlatego do 3 miesiąca życia praktycznie nie występuje anemia, gdyż maluch posiada jeszcze zapasy żelaza z życia płodowego. Natomiast w okresie 3-6 miesięcy życia dochodzi do znacznego obniżenia poziomu hemoglobiny (9-10 g/dl), które określane jest mianem fizjologicznej anemii dziecka. Następnie jej poziom się znowu podnosi w wieku 6 miesięcy – 2 lat (11g/dl), by w wieku dojrzewania ustabilizować się na poziomie 11,5 g/dl.
Jakie są przyczyny dziecięcej anemii?

Z pewnością, główną przyczyną niedokrwistości u najmłodszych jest niedobór żelaza, który powoduje, że dzieci są ciągle zmęczone, niewyspane i wszystko je drażni. Objawy te mogą być bardzo uciążliwe zwłaszcza w wieku szkolnym, gdyż uczeń z anemią trudniej przyswaja pewne wiadomości, nie może się skoncentrować na lekcjach, a nauczyciele mogą mieć pretensje do niego, ze wiecznie siedzi znudzony na zajęciach i nie angażuje się w proces lekcyjny.

Należy wspomnieć także o tym, ze przyczyną niedoboru żelaza może być niewłaściwa dieta, uboga w bardzo ważne surowce. Rodzice często karmią dzieci dużą ilością mleka krowiego, które przyczynia się do mniejszego wchłaniania tego pierwiastka z przewodu pokarmowego. Ponadto, przyczyną niedokrwistości może być także niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego, gdy rodzice nie wprowadzają do jadłospisu najmłodszych mięsa, tylko preferują pokarmy wegetariańskie.

Poza tym, niedokrwistość u dzieci powodują krwotoki wynikające z różnych urazów, np. poważnego skaleczenia się podczas upadku z roweru. Oprócz tego, należy podać tu choroby przewlekłe i nowotworowe szpiku, zatrucie ołowiem, dlatego bardzo trzeba uważać na to, by dzieci nie miały żadnego kontaktu z substancjami chemicznymi.

Jak leczyć niedokrwistość dziecięcą?
W przypadku niewielkiej anemii spowodowanej niedoborem żelaza, zazwyczaj wystarczy tylko miesięczna kuracja medykamentami zawierającymi ten pierwiastek, która wzbogacona jest spożywanie takich pokarmów jak mięso, rośliny strączkowe, zielone owoce, a także napoje bogate w witaminę C, która stymuluje przyswajanie żelaza, a więc mile widziane są soki cytrusowe. Natomiast, gdy mamy do czynienia z ciężką niedokrwistością, która przejawia się np. powiększoną wątrobą, szumami w sercu, omdleniami, specjalista w oparciu o wyniki badań morfologicznych ustala metody terapii.

Najważniejsze jest to, by rodzice nie lekceważyli żadnych objawów chorobowych występujących i dziecka, a także starannie opracowywali jego menu, aby zawierało wiele wartości odżywczych.

(Visited 110 times, 1 visits today)