Tradycyjne obyczaje wielkanocne

polskie święta religijneŚwięta Wielkanocne są jednocześnie nostalgiczne i radosne. Z jednej strony towarzyszą im często przemyślenia związane z duchowym odrodzeniem. Z drugiej jednak strony przepełnione są różnymi wesołymi zwyczajami.

Przygotowania do Wielkanocy rozpoczynają się zaraz po Niedzieli palmowej. Chodzi tutaj zarówno o skupienie się nad swoimi prywatnymi sprawami oraz chęć wprowadzenia pewnych zmian, jak i o rzeczy czysto praktyczne – sprzątanie, pieczenie, gotowanie.

Wszystkie te prace powinny zakończyć się w Wielki Piątek. To dzień, w którym wspomina się męczeńską śmierć Chrystusa. Wtedy też robione są piękne pisanki. Można je malować, farbować, wyklejać. Pomysłów i technik jest wiele. Jajka są w ogóle symbolem odradzającego się życia. Są one więc szczególnie ważne podczas Świąt Wielkanocnych. Oczywiście nie może zabraknąć jajek w koszyczku wielkanocnym, który jest święcony w Wielką Sobotę. Każdy z pokarmów, który znajduje się w koszyczku symbolizuje coś ważnego. Spożycie chociaż niewielkiej części każdego z nich ma przynosić szczęście, zdrowie, pomyślność itd. Oprócz jajek święcony jest też chleb – symbol ciała Chrystusa. Wędliny oraz chrzan symbolizują zdrowie i płodność. Sól nawiązuje do duchowego oczyszczenia. Ser oznacza kontakt i wspólną zależność ludzi oraz zwierząt. Natomiast ciasto jest symbolem zdolności, doskonałości. Dzielenie się poświęconymi pokarmami oraz składanie sobie życzeń wielkanocnych następuje w Niedzielę – pierwszy dzień Świąt. Potem wszyscy siadają do uroczystego śniadania. Na stole pojawiają się jajka robione na różne sposoby, wędliny, chrzan, majonez domowy, pieczywo i oczywiście słodkości. Najbardziej popularne ciasta wielkanocne to mazurki i babki. Natomiast jeśli chodzi o danie obiadowe z pewnością jest to żurek z białą kiełbasą. Stół wielkanocny ozdabiany jest wcześniej wysianą rzeżuchą, kurczaczkami, zajączkami z czekolady i pisankami.

Jednym z dobrze znanych obyczajów wielkanocnych jest polewanie się wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Tak zwany Śmigus dyngus nawiązuje do odradzania się przyrody po Zimie. Oczywiście nie wszyscy poprzestają na symbolicznym popryskaniu bliskich wodą. Lany Poniedziałek to szczególnie lubiany dzień przez młodzież. Dopóki gonitwy i wylewanie na siebie wiader wody jest zabawą wszystko jest w porządku. Natomiast bywa też tak, że najbardziej oblewane osoby wcale nie są z tego zadowolone. Wtedy czas przerwać Polewankę. Tym bardziej, że Wielkanoc przypada na początek Wiosny, kiedy dni nie są jeszcze do końca ciepłe i słoneczne. Łatwo wtedy o przeziębienie.

(Visited 86 times, 1 visits today)